Distanční výuka č.2 (15.-19.2021)

Posted By on 13.3.2021

Téma: „Jak skřivan probudil jaro“

Jaro klepe na dveře a my se všichni společně vydáme zahánět zimu, vyhánět Morenu a vítat jaro. Přizveme si pomocníka skřivana, který nám zavolá svou líbeznou písničkou nové jarní období – JARO. Prosíme rodiče, aby nechali pracovní listy a činnosti, včetně výtvarné, zcela v režii dětí. Nechte vyniknout samostatnost dětí, jejich kreativitu a fantazii. Vše by mělo vyznít jako dětská práce a i malé nepřesnosti, které se občas vloudí, jsou něčím kouzelné. U pracovních listů pouze, prosím, přečtěte zadání, nechejte děti samostatně přijít na možná řešení. Nejsme tu od toho, abychom děti jakkoliv známkovaly, ale podpořily je v jejich dalším rozvoji. Uvidíte, že z vlastního řešení budou daleko více nadšení, než když vše uděláte za ně.

Začneme krátkou pohádkou: „Jak skřivan probudil jaro“ (přečtěte dětem) POVINNÉ

Podrobně si přečtěte o skřivánkovi na tomto odkaze, kde jsou vyobrazeny i pěkné obrázky:

https://www.ireceptar.cz/zvirata/skrivanek-zpiva-na-nebi-hnizdi-na-zemi-jak-zije-skrivan-polni.html

Zpěv skřivánka:

Výtvarná činnost – Skřivánek: POVINNÉ (zde si dovolme trochu experimentovat s netradiční technikou zpracování, dejte dětem možnost vyzkoušet tzv. „koláž“ – kdy vrstvíme různé materiály a používáme různé techniky, v našem případě, obyčejné noviny natrhané na malé kousky, lepené, poté nalepený skřivánek a popřípadě volně domalované barvami)

Pracovní list „Skřivánek“ POVINNÉ – zkouška pravolevé orientace: děti ať pracují samostatně

Pracovní činnost pro zábavu – závěsný prvek – NEPOVINNÉ

První jarní den připadne na 21.března (neděli), proto společně vyženeme zimu společným voláním: POVINNÉ

Zimo, zimo táhni pryč,
nebo na tě vezmu bič!
Odtáhnu tě za pačesy,
za ty hory za ty lesy –
až se vrátím nazpátek,
svleču zimní kabátek.

Přišlo jaro do vsi, kde jsi zimo, kde jsi?

Byla zima mezi náma, ale už je za horama.

Hu, hu, hu, jaro už je tu!

Zavoláme jaro písničkou: Voláme sluníčko, haló !

Noty k písničce:

Povídejte si s dětmi o tradici vyhánění Moreny:

https://www.kudyznudy.cz/aktuality/vynaseni-morany-anebo-ocistne-ritualy-osm-tipu-ja

Pracovní list – Morena: POVINNÉ

Pro zájemce a dobrovolníky – vyrobte si společně s rodiči malou Morenku, kterou půjdete společně pustit po vodě. Aby zima definitivně odešla…… protože jsme ochránci přírody, použijeme takový materiál, který se buď ve vodě rozpustí, nebo se stane potravou pro vodní obyvatele řeky…..doporučuji, tenký ubrousek (ne, látku).

Nebo pak Morena z proutí, samozřejmě v malém provedení, např. na kousku klacíku

Snad se nám konečně podaří přivolat Jaro a zahnat zimu, která nás občas ještě straší za okny. Přejeme Vám krásné tvoření a prožité příjemné chvilky u společných činností, které Vám nabízíme.

Všechny moc pozdravujeme a posíláme hodně sil a úsměvů, Vaše paní učitelky – Mirka, Olinka a Hanička

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *