Duben u Berušek

Posted By on 7.5.2021

V pondělí 12. dubna se nám vrátili do školky všichni předškoláčci. Společně jsme v týdnu od 12.4. – 16.4. vyhlíželi jaro. Studené počasí ne a ne vystřídat sluníčko. Naše týdenní téma se týkalo kytiček a rozkvetlých stromů. Při procházkách vesnicí jsme květy na stromech mohli hledat lupou. V přírodě je všechno letos opožděné. Proto jsme si kytičky vyráběli z papíru. Barevnými tulipánky jsme si vyzdobili šatnu. Většinu květinek si děti prohlédly na didaktických kartičkách, naučily se je pojmenovat a rozeznat. Na procvičení jemné motoriky dostaly děti za úkol vyskládat vybranou kytičku z korálků a vymodelovat ji z plastelíny. Pohybovo-taneční hrou „Uvíjíme věneček “ si děti názvy jarního kvítí zafixovaly. Naučili jsme se plno písniček…např. Na tom pražským mostě, Okolo Hradce atd.

V druhém dubnovém týdnu (19.4 – 23.4.) naše téma plynule přešlo na povídání o zahrádkách, zahradnících. Dramatické ztvárnění písničky “ Šel zahradník do zahrady s motykou “ se dětem velmi povedlo. Na vlastní kůži si děti vyzkoušeli práci se zahradnickým nářadím. Hrábě jsme využili při shrabování malých kamínků z trávy na školní zahradě. Práce to byla náročná, museli jsme všechny kamínky vyhrabat pryč, aby nám pan školník upravil terén pod naší klouzačkou. Spolu s kamením jsme vyhrabali i starou trávu. Motyčky jsme zase použili na kopání ztvrdlé hlíny při přípravě záhonku. Společnými silami jsme do vyvýšeného záhonu zasadili semínka ředkviček, hrášku, které jsme si den před tím koupili v obchodě u pana Gregovského a malé cibulky. Taky nám tam vyrostla krásně zelená pažitka, kterou si někdy sypeme na chleba. Naučili jsme se ještě jedenu písničku – „Šla Nanynka do zelí“. Vysvětlili jsme si, co znamená kompost a při procházce po vesnici jsme si prohlíželi všechny zahrádky a hledali, na kterých právě komposty jsou. Přečetli jsme si příběh o tom, „Jak zajíček zahradničil “ a naučili se rozeznat, co roste na záhonku, co roste na stromě a co na keři. Nasbírali jsme si do vázičky první sedmikrásky, pampelišky, tulipány a narcisky. Z papíru si děti podle šablon obkreslily a samy vystřihly krásnou, barevnou konev. Hezké obrázky jsme si pověsili na nástěnku.

Poslední dubnový týden jsme se připravovali na slet čarodějnic. Hned v pondělí 26.4. si děti vyrobily čarodějnickou hlavu z prolisek od vajíček. Připevnily vlasy a domalovaly čarodějnický obličej. Z kartonu jsme vyřezali siluety čarodějnic a ty si děti natřely černou barvou. Naučili jsme se spoustu zaříkadel a básniček. V úterý jsme si nakoupili v Jednotě ingredience na „čarodějnické prsty “ – listové těsto, párky, tvrdý, vejce, sýr, kečup a mandle. Ze všech těchto surovin děti s pomocí paní učitelek upekly výbornou dobrotu, kterou jsme si hned čerstvou slupli na svačinku. V pátek celý týden vyvrcholil čarodějnickým dopolednem. Hned ráno se všechny čarodějnice a čarodějové na svých košťatech sešli ve školce. Zatančili jsme si na písničky o čarodějnicích, udělali čarodějnickou módní přehlídku. Úkolem všech dětí bylo přinést z domova jednu ingredienci do kouzelného lektvaru. Děti s rodiči zapojili fantazii a přinesli do školky neuvěřitelné věci…..kořen mandragory, kouzelné kvítí sesbírané za úplňku, kuřecí pařáty, chlupy z černé kočky, pavoučí nožky atd….z těchto netradičních surovin všichni společně uvařili lektvar. Žádný čaroděj, ani čarodějnice nesmí trpět hladem, proto jsme rozdělali oheň, na kterém si všichni opekli špekáček a ten zapili zelenou vodou z kaluže. Taky jsme upálili papírovou čarodějnici, věštili jsme z magické koule, sbírali kouzelné květy na elixír dlouhověkosti, věšeli zmoklé ponožky čarodějnice Kozimíry na prádelní šňůru, pochytali pavouky, kteří se čarodějnici rozutekli, létali na koštěti, prohazovali kruh šiškami a hledali ukrytý poklad. Společně jsme si čarodějnické dopoledne náramně užili.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *