Téma týdne – Naše mateřská škola (Berušky) – 6.-10.9.2021

Posted By on 9.9.2021

V tomto týdnu jsme se podrobněji seznámili s Pravidly třídy, které je třeba v mateřské škole dodržovat a které všechny děti stvrdily svojí přísahou 🙂 v podobě své ruky. Hrdě se hlásí k tomu, že jsou Berušky a ví, jaká pravidla jsme si společně dohodli. Je to pravidlo:

  • srdíčkové (všichni se máme rádi, všichni jsme kamarádi, dokážeme se navzájem respektovat, pokud je v kolektivu slabší kamarád, vždy mu pomohu, nikdy se slabším dětem neposmívám, nepoukazuji na jejich nedostatky, rádi ostatním kamarádům poradíme, rozdělíme se o hračku a svoji přítomnost)
  • pusinkové ( všichni víme, kdy pusinka mluví a kdy ne, pokud mluví jeden, druhý naslouchá, pokud se baví paní učitelka s rodiči, víme, že musíme být trpělivý a počkat, až potom se hlásím o slovo, ve třídě se mluví klidným hlasem, snažíme se nekřičet, aby nás nebolela ouška a hlavička, mluvíme slušně, pokud nám uklouzne nějaké to nepravé slovíčko, omluvíme se, pokud přijdu do školky nebo odcházím, určitě umím pozdravit, pokud něco chci, poprosím a pokud něco dostanu, umím poděkovat, pokud se mi něco stane, umím to říct paní učitelce, při stolování víme, že pokud se jí, tak pusinka nemluví, aby mi nezaskočilo)
  • ouškové (všichni umíme naslouchat kamarádovi a paní učitelce, pokud uslyším nějaký pokyn, umím ho co nejdřív splnit, ouška si chráníme tím, že na kamarády nekřičíme, umíme pěkně poslouchat pohádku a všechny říkanky i písničky)
  • šnečkové (víme, že ve třídě chodíme pomalu jako šneček, protože je zde spousta ostrých rohů, o které se mohu zranit, také spadnout na koberci není moc příjemné, také víme, že nic ve třídě není závod, pokud nejde o hru, kterou připraví paní učitelka, na všechno máme dostatek času)
  • ručičkové (víme, že ruce si podáváme na důkaz přátelství, ruce dělají jen to, co ruce dělat mají – lepí, stříhají nůžkami, kreslí, pomáhají kamarádům i sobě samému, dokáží udělat spoustu samostatných věcí, jako je např. použít příbor, vysmrkat se, oloupat banán, pohladit kamaráda a jiné….určitě nemáme ruce na to, aby ubližovaly kamarádům)
  • hračičkové (víme, že je ve školce mnoho dětí a o hračky se umíme podělit, dáváme na ně pozor, aby se nerozbily a dlouho nám vydržely, také víme, že každá hračka má své místo, hračkami neházíme)
  • příborové (víme, že jakmile dostanu příbor, učím se s ním zacházet a víme, že se u jídla nemluví, jsme v klidu a užíváme si lahodné vůně a chutě toho, co nám paní kuchařky připraví, dokážeme si nosit talíře s jídlem samostatně a umíme si popřát dobrou chuť, pokud se na talíři objeví něco , co mi nechutná, alespoň ochutnám a vyzkouším…do jídla se nenutíme)
  • umyvadlové ( všichni víme, že pokud teče voda, šetříme s ní, nestříkáme s ní na zem, protože vím, jak moc je nebezpečné na ní uklouznout, před každým jídlem, po příchodu z venku, či po použití toalety si ruce vždy umyjeme mýdlem, jestliže jsme na wc, splachujeme po sobě a nestrkáme do kamaráda, po obědě si čistíme zoubky, abychom předcházeli zubnímu kazu)

Celým týdnem nás provází písnička s kytarou „Jsme kamarádi“

POHODIČKA TADY JE, TADY JE.

NIKDO NIKOHO NEBIJE, A KDYŽ PLÁČE KAMARÁD,

OBEJMU HO, POHLADÍM HO, MÁM HO TOTIŽ RÁD.

Učíme se společnou říkanku v kroužku na koberci:

„Dobré ráno, dobrý den, popřejem si dobrý den.
Společně si budem hrát, zpívat, kreslit, povídat.
Budem se mít všichni rádi, protože jsme kamarádi.“

Hrajeme spoustu zábavných her na koberci, cvičíme do rytmu klavíru, učíme se reagovat na různé druhy signálu, učíme se nové pohybové prvky a zdokonalujeme svoji fyzičku při rozcvičkách a pohybových hrách.

Výtvarná činnost – vše je směřováno v rovině kamarádství pravidel a naší školky ( papírový kamarádi, pracovní list – Vím, jak se správně chovat ve školce, poznám hračky a oblečení, grafomotorické listy – vlnovky, zuby, obloučky)

Nová celotýdenní motivační hra s názvem „Cesta kamarádství“

  • společně s dětmi jsme si vytvořili cestičku s 10 políčky, které jsou označeny různými druhy srdíček, za každou správně zvládnutou věc a dodržení pravidel se posouváme veselým smajlíkem o políčko vpřed. Pokud se nám, jako třídě, něco nepovede, couváme o jedno políčko zpět. Pokud se nám podaří dojít až na konec naší cesty (tzn. posunout se o 10 polí) získáváme odměnu. Není to odměna jen v podobě sladkosti, ale rozhodli jsme se odměnit pochvalou, úsměvem, hrou na přání dětí, omalovánkou a jinými drobnostmi, které nic nestojí 🙂 děti takto motivujeme k sebehodnocení sebe sama i celého kolektivu jako tým

Každé ráno se snažíme věnovat všem dětem individuálně. K tomu využíváme i pomoci naší třídní Asistentky pedagoga – Haničky. Jde o trénování svého podpisu, poznávání barev a geometrických tvarů, poznávání nových společenských, didaktických i smyslových her, vždy se snažíme zapojit i logopedické chvilky, které jsou pro děti přínosné. Snažíme se poznat, které dítě potřebuje dopomoc a tu mu nabídneme, společně tvoříme a hrajeme si. Zajímáme se o pocity všech dětí, pokud je některé dítě smutné, či více citlivé, nabídneme mu oporu a vytváříme si tak společnou důvěru.

Děkujeme 🙂 těšíme se na spolupráci, Vaše paní učitelky z Berušek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *