Týdenní téma u Berušek – „Ptáčci v zimě“ (10.-14.1.2022)

Posted By on 14.1.2022

Venku začala opravdová zima, poznáme to tak, že se objevil mrazík, který nám namaloval na okna krásné obrázky. Také jsme to poznali tak, že sníh, který napadl, hned neroztál…….. ale jakmile vykouklo sluníčko, všechno bylo pryč. Ale i tak jsme si všechno společně užili. Zeptala jsem se dětí, jestli ví, kam si chodí ptáček v zimě pro potravu. A správně některé děti odpověděly, že létají do krmítek. Takže celý týden jsme si povídali o ptáčcích v zimě. Naučili jsme se společně nové názvy ptáků, také jsme si zopakovali, kteří ptáčci právě zůstávají přes zimu u nás a kteří odlétají do teplých krajin. Všechno jsme spojili s novou pohádkou „O ptáčcích v zimě“. Společně jsme si ukázali obrázky a snažili je celý týden skládat tak, aby děj pohádky zůstal správně.

Zopakovali jsme si pojmy na, pod, vedle, za, před………ptáčci se schovali pod krmítko, za krmítko….

Namalovali jsme si krásné ptáčky – solná technika (anilínové barvy, černá tempera, stříhání barevného výkresu, lepení)

Abychom přiložili ruku k dílu a pomohli ptáčkům v zimě, vyrobili jsme šišková krmítka ze sádla a semínek, která jsme pak zavěsili na zahradě na strom. Také děti donesly vajíčkové podložky, které jsme vysypali dalšími zrníčky a zavěsili taktéž na strom. Po celotýdenním pozorování jsme zjistili, že ptáčci do krmítek opravdu létají, protože zrníčka byla vyzobaná.

Také jsme venku pozorovali, jestli neuvidíme nějaké ptáčky a opravdu jsme je zahlédli. Nejprve pouze peříčka, a poté je zkoumali podle barev, který ptáček by to mohl být. A poté jsme zahlédli dokonce i strakapouda, vrabce i sýkorky.

Také jsme hledali stopy ptáčků ve sněhu, zda nám tu nezanechali nějaký vzkaz. Našli jsme pouze stopy od kočky, ale stopy ptačí jsme si bohužel museli nakreslit sami…… 🙂

Ve třídě jsme si svoje krmítko vyrobili na papír a kolem jsme nalepili své ptáčky, kterým jsme postavili krmítka z kostek 🙂

Také jsme vyzkoušeli ptačí obratnost

Naučili jsme se písničku „Bude zima, bude mráz“ a taneček „Vzal vrabeček na taneček sýkorku“. Také umíme říkanku „Vzkaz ve sněhu“. Jako každý týden jsme vypracovali spoustu pracovních a grafomotorických listů, vykreslili nespočet omalovánek, užili si spolu pobyt v hale a spoustu dalších her a zábavy.

Celý týden jsme si užili a zjistili jsme, že se umíme o ptáčky v zimě dobře postarat. Děkuji všem rodičům a dětem za spolupráci, Vaše paní uč. Mirka 😆

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *