ÚNOR U BERUŠEK

Posted By on 18.2.2022

31.1 – 4.2. Zimní hry a radovánky

I když je zima v plném proudu, venku nám chybí snížek. Doby, kdy jsme s dětmi vzali boby a sáně, šli na kopec a sjížděli ho dolů jsou pryč. Letos jsme ani nemohli postavit pořádného sněhuláka. Ve školce si povídáme o sněhu, jak vzniká a jaké má vlastnosti. Že se skládá z vloček a každá vločka má jiný tvar. Jednoduchou sněhovou vločku si děti slepily z proužků bílého papíru a olepily modrým krepovým papírem.

Když je vloček hodně a dlouho padají, vznikne z nich hromada sněhu, ze které se dá postavit třeba sněhuláček. Naučili jsme se o něm básničku a připojili jsme k ní pohybové cvičení.

Snížek padá z nebe, někdy trochu zebe.

My si ale rady víme, sněhuláčka postavíme.

Uválíme si tři koule, nikdo nemá žádné boule.

Hrnec na hlavu mu dáme, mrkev míso nosu máme.

Uhlíky má místo očí, Honzík pro ně rychle skočí.

Do ruky mu koště dáme, sněhuláka rychle máme.

Snažíme se procvičovat stříhání, většina dětí si už poradí i se složitějším tvarem, ale některým to dělá pořád starosti. Podle šablonky si všichni obkreslili sněhuláka, vystřihli a ozdobili.

Zpívali jsme s klavírem písničku, kterou si děti hodně oblíbily. Skoro všichni se odvážili a zazpívali sólo, za které je ostatní kamarádi i s paní učitelkou odměnili zaslouženým potleskem.

7.2. – 11.2. OBLÉKAME SE PODLE POČASÍ

Tento týden jsme se oblékali do zimy. Děvčátka si při hrách v pokojíčku vyzkoušela, jak oblékat panenky. Zapínali jsme zipy, knoflíky a zkoušeli vázat mašličky. Děti skládaly oblečení. První den byla na řadě ČEPICE.

ČEPICE MI HODNĚ SLUŠÍ, ZAKRÝVÁ MI OBĚ UŠI.

K ČEPICI MÁM RUKAVICE, KDYBY PŘIŠLA FUJAVICE.

Jednoduché rýmy této říkanky jsme rytmizovali, počítali jsme slabiky, skládali jednotlivá slova po písmenku. Opakovali začáteční a poslední písmena.

Při pracovních činnostech vystřihly děti bambuli a vyzdobily kousky barevné vlny. Na bílou plochu čepice malovaly podle přesných instrukcí paní učitelky.

Při psaní tužkou si děti procvičily svislé čáry a horní i dolní smyčky a podpis.

Další den přišla na řadu šála. Protahováním a vázáním krátkých provázků si děti procvičily jemnou motoriku a manipulaci s vlnou. Každý si vyzdobil šálu po svém, podle vlastní fantazie.

Společně s Anetkou jsme oslavili její šesté narozeniny. Zazpívali narozeninovou písničku, zatančili v kroužku taneček a každé dítě jí potřepalo pravicí a předalo narozeninové poselství. Dostala od nás malý dáreček. Snad jí udělal radost.

K zimnímu oblečení neodmyslitelně patří i rukavice a teplé ponožky. Úkolem bylo najít k jedné ponožce tu druhou a udělat správný pár.

Během ranních činností proběhly hrátky s knoflíky pomocí nichž děti vyskládávaly rukavice i ponožky.

Hudební hrátky nás také moc naplňují…tento týden jsme se naučili zpívat písničku ZIMA.

V pondělí 14. února jsme slavili svátek lásky. Protože se u nás, u Berušek máme všichni moc rádi a snažíme se si pomáhat a dělat si vzájemně radost, vystřihly si děti červená srdíčka, aby udělaly radost i doma svým nejbližším.

15.2. – 18.2. MASOPUST

V úterý děti shlédly pohádku „O KOBLÍŽKOVI“. Naučily se zpaměti, jak babička dědečkovi usmažila koblížek a ten jim utekl a na cestě potkal různá zvířátka a žádné ho nepřelstilo, jen chytrá kmotra liška nad koblížkem zvítězila a slupla ho. Všichni jsme dostali chuť na čerstvý koblížek a domluvili se, že si je společně uděláme. Hned v úterý jsme vyrazili na společný nákup do Jednoty a nakoupili potřebné ingredience (olej, nutelu, kvasnice, mouku, cukr, vejce, máslo, šlehačku atd.).Ve středu, hned brzy ráno jsme zadělali těsto, nechali nakynout a potom společnými silami váleli a vykrajovali. Usmažili jsme 99 koblížků, na kterých si všichni mooooc pochutnali. Někomu chutnaly s marmeládou, někomu s cukrem, jinému zase s nutelou a šlehačkou. Překvapili jsme dokonce i prvňáčky, kteří šli okolo školky do sportovní haly a cestou jsme je zastavili, aby také ochutnali.

Ve čtvrtek k nám chodí na praxi mladé paní učitelky z pedagogické školy a vždycky si pro nás připraví výstupy, aby se naučily s dětmi pracovat. Tentoktát děti doplňovaly pohádku podle děje, který už znaly, zpívaly písničku o koblížkovi, malovaly velkoplošný obrázek, skládaly puzzle. Ze zbylých bílků jsme ještě v naší nové troubě upekli bílkový chlebíček s oříšky a čokoládou.

A co všechno jsme ještě ve školce stihli za celý týden, na to zeptejte svých dětí….určitě toho bylo ještě mnoho, o čem jsem, se tady nezmínila. My se prostě nenudíme!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *