POVOLÁNÍ (čím chci být ?)

Posted By on 7.3.2022

Týdenní téma u Berušek 28.2 – 4.3.2022

V pondělí jsem dětem v rámci spontánních činností rozdala role jednotlivých profesí. Kuchařky začaly pomyslně vařit v kuchyňce, opraváři měli za úkol vzít šroubováky a kladiva, kadeřnice kouzlily účesy na hlavách zákaznic, silničáři začali stavět dálnice, po kterých řidiči kamionů a osobních automobilů převáželi všechno, na co si jen vzpomenete. Tím začal náš týden, ve kterém měly děti získat povědomí o jednotlivých povoláních.

Společně jsme se snažili naučit básničku, kterou jsme několikrát za týden společně zopakovali

KAŽDÝ MÁ SVÉ POVOLÁNÍ, PRÁCI, ČILI ZAMĚSTNÁNÍ.

JEDEN TŘEBA DOBŘE VAŘÍ, JINÉMU SE V HUDBĚ DAŘÍ,

DALŠÍ DOBŘE SPORTUJE, JINÝ MOŘI HOLDUJE.

JEDEN UČÍ MALÉ DĚTI, JINÝ ZASE METE SMETÍ,

NĚKDO TŘEBA LIDI LÉČÍ, DALŠÍ UMÍ SPOUSTU ŘEČÍ.

Také jsem byla zvědavá a ptala se všech dětí, kde pracují jejich rodiče. Někdo věděl úplně všechno, ve kterém městě rodiče pracují a jaká je náplň jejich práce, někdo věděl jen něco málo a někteří nevěděli vůbec.

Druhý den ráno jsme se stali pekaři. Úkolem bylo vytvořit valašský koláč, tzv. frgál. Z vršků od petek tvořily děti trojúhelníkové výseče různých příchutí ( bílá – tvarohová, červená – marmeládová, černá – maková, zelená – hrušková atd…)

Během pohybové chvilky jsme se všichni stali hasiči a absolvovali jsme „kruhový trénink“. Prolézání tunelem, chůze po lavici, skoky na trampolíně, kotoul vpřed, přeskok přes překážku. Posílili jsme určité svalové skupiny a zjistili, že naše fyzička ještě nestačí a že je potřeba ještě hooooodně trénovat. Za zvuků písniček od Pavla Nováka s tematikou povolání jsme si zatančili, abychom měli ve školce pořád dobrou náladu.

Při rozumových činnostech hledaly děti v prostorách herny a třídy pomůcky, které přiřazovaly k vybraným profesím. Jakmile skončil daný časový limit, musely vyprávět o tom, co přinesly a proč.

Ve středu nás paní kuchařky pozvaly na výbornou italskou svačinku přímo do školní jídelny. Všechny děti se seznámily s vybavením kuchyně a viděly paní kuchařky na vlastní oči při jejich práci. Děti si naplnily svoje žaludky, pohrály si chviličku na školní zahradě a potom naše kroky vedly do první třídy. Práce paní učitelky je totiž také moc zajímavá a nejedna holčička ze školky by chtěla být paní učitelkou, tak jsme to šli omrknout. Přivítali jsme se se všemi prvňáčky, kteří ještě nedávno navštěvovali naši školu. Prohlédli jsme si jejich učebnice, sešity a dokonce i žákovské knížky. Zopakovali jsme si počty do desíti a prohlédli krásnou výzdobu v celé třídy. Na rozloučenou všichni dostali sladkou odměnu.

Ve čtvrtek s dětmi pracovaly studentky z pedagogické školy. Snaží se jim vždy něco připravit a tentokrát to byla písnička s klavírem.

V pátek jsme oslavili Eliáškovy narozeniny a Stellinčin svátek. Opět se ve školce mlsalo. Oslavenci rozdávali lízátka a malou čokoládu. Tradičně děti kamarádům popřály a společně jsme jim zazpívali narozeninovou písničku. Nechali jsme si zahrát na přání oblíbené písničky a udělali veselou oslavu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *