Začátek roku u „Berušek“ – týdenní téma „Naše školka“

Posted By on 15.9.2022

  1. září nás začalo navštěvovat ve třídě „Berušek“ spoustu nových dětí. Většina dětí k nám přišla přímo z domova, nikdy školku nenavštěvovaly, jiné k nám přestoupily z druhé školky a některé děti k nám přišly ze třídy Sluníček. Není divu, že se třídou rozléhal nepatrný pláč, který ovšem není nikdy dlouhý. Děti se vždy dokáží zabavit s hračkou, kamarády, nebo paní učitelkou. Zvykají si na nové prostředí, kamarády, pravidla skupiny a režim dne. Všechno je pro ně nové. Najednou se děti ocitnou v neznámém prostředí a musejí se spolehnout samy na sebe. Pokud jim něco nejde, snaží se požádat o pomoc. Paní učitelky vždy rády pomohou. Také je pro děti nové to, že jsou tu většinou jen jedny ruce paní učitelky a musí se naučit chvíli počkat, než se na ně dostane řada. Tímto se učíme trpělivosti, samostatnosti a toleranci. Rodiče nám v tom mohou pomoci tím, že své dítko budou doma trpělivě učit samostatnosti, a to tak, že vyčkají, než se samo vysvleče, obleče (své věci převrátí a poskládá), obslouží samo na wc, samo se nají a podobné základní úkony. Pro zajímavost, co by mělo dokázat dítě při nástupu do MŠ Vám vyvěsíme na nástěnky, můžete se tak nechat inspirovat 🙂

První dny ve školce se odehrávají především v adaptačním „módu“, tzn. že se děti seznamují s novými tvářemi paní učitelky – Mirečky a Olinky a tety Martinky, s prostředím herny, třídy, wc, koupelny, šatny a jiných přilehlých prostor. Učíme se, kam děti mohou, kam nesmí, kdy je potřeba nahlásit odchod z herny paní učitelce – např. když jde dítě na wc….. A protože máme ve třídě spoustu hraček, učíme se, jak je uklízet na své místo. Formou zábavy a her se pak učíme s kamarádem chytit za ruce do kruhu, potom do dvojic, jelikož nás brzy čekají vycházky do okolí MŠ. I taková činnost chce svůj čas, některé děti mají ostych před ostatními, nechtějí se chytit, bojí se…..ale vše se brzy naučíme. U všech činností nezapomínáme používat kouzelná slovíčka prosím a děkuji. A když se vítáme a loučíme, nezapomeneme se pozdravit dobrý den a na shledanou. U jídla se snažíme manipulovat s nádobím, a to tak, že si talíře donášíme a odnášíme, sklízíme si po sobě veškeré nádobí. Pokud se nám stane nehoda a něco se vylije nebo vysype, nevadí, máme ubrousky, kterými se vše utře.

Naše první téma u „Berušek“ bylo NAŠE ŠKOLKA. Formou her a zábavy jsme se snažili zapamatovat, že jsme třída Berušek. Každý má svoji značku a každý se nějak jmenuje. Zahráli jsme si na „Kolo, kolo, mlýnský“, na hru „Berušky jděte spát“ – hledali jsme schovaného kamaráda. Také jsme si zacvičili s obručemi a plyšáky. To nás moc bavilo. Když cvičíme, máme rádi puštěnou hudbu a písničky od Míši Růžičkové. Také děti seznamujeme s různými pomůckami – štětec, nůžky, barvy, lepidlo…..některé děti nikdy nestříhaly a nelepily, i toto je pro ně nové. Snažíme se pro ně vybírat takové činnosti, které zvládnou a nabízíme dopomoc.

Všechny říkanky se budeme snažit napsat buďto na webové stránky nebo na nástěnky k výtvarným pracím. Už nyní si můžete některé říkanky s dětmi opakovat, postupně vystavujeme všechny výtvory a krásy, které Vaše děti vytváří.

Zároveň bych chtěla znovu rodiče poprosit o důkladné podepisování veškerého oblečení, které má Vaše dítko v mš. Někdy se stane, že si děti své vše nepoznají a není v našich silách, abychom si pamatovaly oblečení pro 25 dětí. Moc Vám děkujeme za spolupráci a věříme, že i když ještě některé děti teskní po mamince a tatínkovi, že i tak do školky budou chodit rády. Ony vědí, že se jim tu nic zlého nemůže stát, musí získat jistotu, že si pro ně maminka opravdu přijde. Pouze si musí na všechno zvyknout. Někomu to trvá déle, jiný nepláče vůbec. Každý jsme individualita 🙂

Vzhůru do toho 🙂 Vaše p.uč. Miri

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *