Barvy podzimu

Posted By on 15.11.2022

V tomto tématu nás skřítek „Podzimníček“ seznamuje s barevnými rozmanitostmi podzimní přírody. Na procházce pozorujeme, hledáme, sbíráme přírodniny nejrůznějších barev, sušíme a lepíme z nich malířskou paletu pro skřítka. Přírodní materiály nás inspirují k vyzkoušení si zajímavých výtvarných technik jako je frotáž a otiskování listů nebo míchání a zapouštění barev. Zvolená náplň činností nám dobře posoužila i jako nástroj pro diagnostiku rozlišování a určování jednotlivých barev a jejich odstínů. Konec týdne se nese již v barvě bílé, tu nám přivezl svatý Martin na svém koni. V rámci páce ve skupinkách si děti zkoušejí zahrát divadélko s papírovými loutkami, okovat koníkovi podkůvku hřebíčkem, upéct svatomartinské rohlíčky, poskládat papírové puzzle různé obtížnosti nebo přiřazovat barevné vršky, kolečka, pompomky, kolíčky, plastelínové kuličky dle předlohy do podkůvek. Jelikož jsme už velcí předškoláčci zdokonalujeme si také své grafomotorické dovednosti prostřednictvím tematických pracovních listů. Nejvíce nás ovšem baví muzicírování a tak zpíváme, hrajeme na tělo nebo orff. hud. nástroje písničky: „Červená, žlutá, zelená“, „Jede Martin na koníčku“, „Na svatého Martina“. Cvičíme s obručemi a židličkami pravolevou a prostorovou orientaci, koordinaci pohybu, a polohu svého těla ve vztahu k židličce- koníkovi. Na závěr je velkou odměnou aktivní poslech hudby s reakcí pohybem- Martinova jízda na koni (židličce) na vážnou hudbu. Celý týden nám pak příjemně zakončuje divadelní představení „O Kohoutkovi“, jež v pátek zavítalo do naší školičky.

„Na svatého Martina, kouřívá se z komína.“

„Svatý Martin bílý, zima už nám sílí.“

Písničky:

Na svatého Martina

„Na svatého Martina dobrá bude peřina,

dobá bude, dobrá bude peřina.

Na svatého Martínka dobrá bude peřinka,

dobrá bude, dobrá bude peřinka.

Na svatého Martínečka dobrá bude peřinečka,

dobrá bude, dobrá bude peřinečka.“

Jede Martin na koníčku

„Jede Martin na koníčku,

slyšíš cinkat podkovičku,

slyšíš cinkat podkovičku.

Podkovičky pěkně zvoní,

po nebi se vločky honí,

po nebi se vločky honí.

Louky, pole, vše je bíle,

do Vánoc už jenom chvíle,

do Vánoc už jenom chvíle.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *