Berušky – „Čím budu“

Posted By on 10.3.2023

Pekla vdolky, z bílé mouky, sypala je perníkem……Kdo je to? Pekařka, zavolaly děti. Ano správně. Tento týden jsme si hráli na různá povolání. Učíme se říkanku:

KAŽDÝ MÁ SVÉ POVOLÁNÍ

PRÁCI ČILI ZAMĚSTNÁNÍ.

JEDEN TŘEBA DOBŘE VAŘÍ,

JINÉMU SE V HUDBĚ DAŘÍ,

DALŠÍ DOBŘE SPORTUJE,

JINÝ MOŘU HOLDUJE,

JEDEN UČÍ MALÉ DĚTI,

JINÝ ZASE METE SMETÍ.

NĚKDO TŘEBA LIDI LÉČÍ,

DALŠÍ UMÍ SPOUSTU ŘEČÍ.

K této říkance jsme si ukázali obrázky daných povolání, děti si je potom samostatně vykreslily. Některé děti věděly, jak se dané povolání nazývá. Některé se to teprve učily. Známe povolání jako je učitelka, kadeřnice, zedník, pošťák, sportovec, doktor, zvěrolékař, námořník, uklízečka, překladatel……….

Celý týden jsme si hráli na pekaře a kuchaře. Pekli jsme z plastelíny cukroví, rohlíky, dortíky, housky a pletýnky.

Také jsme pekli velký dort

Každý správný pekař a kuchař má hrnec, ve kterém své dobroty připravuje. Procvičovali jsme grafomotoriku (uvolnění ruky) – zábavnou formou.

Po převyprávění pohádky „Hrnečku, vař“ jsme si zábavnou formou také zamíchali kaši v hrnci, ale jinou, než tu na jídlo. Byla to kaše plná lístečků s otázkami, co kdo dělá. Děti si promíchaly vařečkou lístečky a pronesly kouzelnou formuli : „Hrnečku, vař“. Otázky typu: Kdo hasí oheň? Kdo roznáší dopisy? Kdo tančí v divadle a na jevišti? Kdo léčí zvířátka? ……. Každý, kdo si uvařil lísteček, odpověděl. A musím říct, že spousta dětí odpověď řekla správně. Také jsme si povídali o tom, kde pracuje maminka a tatínek? Pokud to děti nevěděly, dostaly za úkol zeptat se jich doma. Povídejte si s dětmi o tom, jaké je Vaše povolání, řekněte dětem jeho název….. Zpívali jsme písničku s kytarou :“Pekla vdolky“ – naučili jsme se společně i tuto písničku doprovázet pohybem. Zapojili jsme i rytmizaci a doprovod hrou na tělo. Na otázku, z čeho peče pekař housky, řekly děti, že z mouky, ale už nevěděly, že se mouka vyrábí z obilí. Tak jsme si zkusili „jako“ mouku namlít. Zahráli jsme si na „Mlynáře“ (zeptejte se dětí, jak se hra hrála)

MLYNÁŘI, MLYNÁŘI, NAMEL NÁM MOUKY.

NAMELU, NAMELU, ALE MUSÍTE MI ROZTOČIT KOLA,

HOLA, HOLA, ROZTOČÍME KOLA,

MLYNÁŘ NÁM DÁ MOUKY, NA KOLÁČE, VDOLKY.

Také jsme si pekaře vyrobili z papíru, poskládali jsme mu čepici. Skládání papíru nám nakonec po velké dřině vyšlo na jedničku.

Jako správní pekaři jsme si ještě upekli a nazdobili dobré vdolky, přičemž jsme si procvičili barvy a porozumění pokynů paní učitelky (běž a vezmi si jeden červený vršek, vezmi si žlutý a modrý, dej modrý mezi žlutý a červený atd……..) děti to bavilo a šlo jim to velmi hezky.

Při logopedické chvilce jsme si procvičili jazýček – olizovali jsme si horní i dolní ret, procvičovali jsme čelistní úhel – hodně jsme otevírali pusinku a procvičovali výdechový proud – foukali jsme polévku.

Také jsme si hráli na zedníky, který staví velkou zeď. Umíme ji postavit tak, aby nám nespadla?

Také jsme si zahráli na kominíky: „Jsou komíny čisté? Podívám se, není to tak jisté“

Známe také, co dělá švadlena a krejčí, zkoušeli jsme šít a provlékat …… ach ta trpělivost 🙂

Také s dětmi začínáme tvořit výrobky na Velikonoční výstavu, která bude v březnu Kulturním klubu v Troubkách. Děti jsou velmi šikovné a kreativní. Velký pokrok nastal ve stříhání. V tom se děti velmi polepšily.

V úterý nás čeká návštěva haly. V poslední době jsme ale zvážili tuto aktivitu odložit, z důvodu velké nemocnosti dětí. Neustále je spoustu dětí nemocných , nebo se právě po nemoci vrátí. Děkujeme za pochopení.

Těšíme se na všechny zdravé děti

Vaše p.uč. Mirka 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *