BERUŠKY – DOPRAVNÍ VÝCHOVA

Posted By on 17.3.2023

13.3. – 17.3 2023

SEMAFOR

Co máš dělat na červenou, když se kolem auta ženou ?

Na chodníku klidně stát, do silnice nevbíhat !

A když svítí zelená, co to děti znamená ?

Malí jako velicí, mohou přejít silnici.

Celý týden se děti seznamovaly s pravidly silničního provozu. Na interaktivní tabuli poznávaly dopravní prostředky, počítaly vagóny, hádaly, co je správně a rozlišovaly, co je špatně. Povídali jsme si o tom, jakými dopr. prostředky už někdy děti cestovaly. Jen málokdo jel někdy autobusem, nebo vlakem. Všechny Berušky se dozvěděly, že pravidly se musíme řídit všichni – řidiči i chodci. Při procházce děti hledaly a pojmenovávaly dopravní značky. Vyzkoušeli jsme si, jak se pouští semafor a co znamenají jednotlivé barvy. Jednotlivé skupiny dětí také semafory vyráběly.

Na procvičení jemné motoriky a šikovnosti ručiček jsme využili tečkované obrázky. Každý si vybral takový, který se mu nejvíce líbil, vybarvil pastelkou a obrysy vytečkoval černou nebo červenou temperou pomocí vatové tyčinky. Děti musely dávat pozor, aby se jim barvička nerozmazala.

Spolupráci mezi sebou si děti procvičily při cvičení ve dvojicích. U rozcvičky jsme využili volanty vystřižené z kartonu. Ke cvičení jsme také potřebovali židličky, abychom si vyzkoušeli, jak se jede v autobuse. Za zvuku písničky o autobuse se děti dostatečně vyřádily.

Společně jsme se opět zdokonalovali ve stříhání nůžkami. Bílý papír se po rozstříhání rázem změnil na přechod pro chodce. Vysvětlili jsme si, kde na silnici takový přechod najdeme a děti si dobře vzpomněly, že ho máme přímo u školy.

Děti závodily s autíčky na předem vyznačené dráze. Zkoušely ve dvojicích , které autíčko jede rychleji.

Pomocí fixy nalepené na autíčku děti malovaly silnici. Musely jezdit a všímat si dopravních značek.

Dalším úkolem bylo roztřídit dopravní rostředky podle toho, kde se pohybují….na silnici, po kolejích, po vodě a ve vzduchu.

Mějte hezký víkend a vyjeďte ven třeba na kole a užijte si jarního sluníčka.

V příštím týdnu na shledanou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *